2026 Cost Overview & Budget Planning Guide
Intervale de prețuri reale, tipuri de mașini și sfaturi de planificare a bugetului - scrise din perspectiva producătorului și a implementării proiectului.
Investing in plastic recycling equipment in 2026 is not just about “machine price.” The true investment depends on your material (rigid vs. film vs. PET), contamination level, target output (flakes or pellets), automation needs, and local power standards. This guide helps you budget accurately and avoid common purchasing mistakes. If you are new to the equipment categories behind these costs, start with our ghidul mașinilor de reciclare a plasticului.
| Mașină / Linie (2026) | Intervalul tipic de preț |
|---|---|
| Tocător mic sau concasor (nivel de intrare) | 3.000 – 15.000 |
| Tocător / granulator industrial | $15.000 – $60.000 |
| Linie de spălare (folie sau rigid) | $100,000 – $450,000 |
| Linie de peletizare | $50.000 – $250.000 |
| Fabrică de spălare a sticlelor PET | $300.000 – $1.000.000+ |
| Fabrică completă de reciclare | 500.000 – 5.000.000+ |
Key Takeaways: Price breakdown by machine type • Real-world investment scenarios • Hidden costs buyers overlook • FAQ for PAA & snippets
Ce determină costul unei mașini de reciclare a plasticului?
Perspectivă asupra industriei: "Prețurile de listă" rareori corespund bugetelor finale de proiect. Tipul de material, cerințele de spălare, automatizarea și piesele de uzură pot modifica semnificativ investiția totală—chiar și la același debit.
1) Tipul mașinii (etapa procesului)
- Reducerea dimensiunii: Tocător de plasticgranulator
- Curățare: Linie de spălare a plasticului
- Producția de peleți: Linie de peletizare a plasticului
- Linii la cheie: Soluție completă de reciclare
2) Capacitate (kg/h) și nivel de sarcină
- 200–300 kg/h: cântar de atelier
- 500–1.000 kg/h: industrie obișnuită
- 2.000 kg/h+: scară de instalație (cadru și motoare mai grele)
3) Automatizare și control
- Manuală/semi-automată: cost inițial mai mic
- PLC + alimentare automată + interblocări: investiție mai mare, manoperă mai mică
- Calitatea stabilă a rezultatelor îmbunătățește adesea rentabilitatea investiției
4) Tipul de material și contaminarea
- PP/HDPE rigid: procesare mai simplă, cost mai mic
- Folie LDPE/pungi țesute: necesită uscare/compresie îmbunătățită
- Sticle PET: spălare intensivă, cost mai mare al sistemului
Intervale de prețuri pentru mașini de reciclat plastic (2026)
Aceste intervale reflectă configurațiile industriale comune în 2026. Prețul exact depinde de materialul, capacitatea și producția necesară.
Tocătoare de plastic
| Tipul tocătorului | Interval de preț tipic (USD) | Cel mai bun pentru |
|---|---|---|
| Tocătoare de materiale la scară mică | $3.000 – $10.000 | Ateliere mici, resturi curate |
| Tocătoare industriale medii | $15.000 – $60.000 | Materiale plastice rigide generale, randament moderat |
| Tocătoare de hârtie grele | $80.000 – $300.000+ | Materiale voluminoase, de volum mare, sarcini solicitante |
Înrudite: Modele și configurații de tocătoare de plastic
Granulatoare de plastic
| Tipul granulatorului | Interval de preț tipic (USD) | Cel mai bun pentru |
|---|---|---|
| Granulatoare de nivel de bază | $5.000 – $20.000 | Reciclare la scară mică, materie primă pre-mărunțită |
| Granulatoare de capacitate medie | $20.000 – $80.000 | Operațiuni industriale, dimensiune constantă a fulgilor |
| Granulatoare industriale mari | $100.000 – $300.000 | Prelucrare intensivă și randament ridicat |
Înrudite: Opțiuni pentru granulator de plastic
Linii de spălare a plasticului
| Cântar de rufe | Interval de preț tipic (USD) | Cel mai bun pentru |
|---|---|---|
| Sârme mici de rufe | $20.000 – $60.000 | Contaminare ușoară, volume mai mici |
| Sârmă de spălat medie | $60.000 – $200.000 | Majoritatea materialelor PP/PE post-consum |
| Linii mari de spălare industriale | $250.000 – $1.000.000+ | Materie primă de mare capacitate, puternic contaminată |
Înrudite: Soluții pentru linii de spălare din plastic PP/PE
Plastic Pelletizing Lines
| Sistem de peletizare | Interval de preț tipic (USD) | Cel mai bun pentru |
|---|---|---|
| Mașini mici de peletizare | $10.000 – $30.000 | Laborator / afacere mică, producție de bază de peleți |
| Linii medii de peletizare | $50.000 – $150.000 | Producție moderată, obiective de calitate stabile |
| Linii industriale de extrudare | $200.000 – $800.000+ | Producție de peleți în volum mare, pregătită pentru automatizare |
Înrudite: Configurații ale liniei de peletizare a plasticului
Instalații complete de reciclare a plasticului
| Solz de plantă | Interval de preț tipic (USD) | Cel mai bun pentru |
|---|---|---|
| Plante mici | $80.000 – $200.000 | Deșeuri industriale curate, etape de proces limitate |
| Plante medii | $250.000 – $1.000.000 | Majoritatea operațiunilor comerciale de reciclare |
| Marile fabrici industriale | $1.000.000 – $5.000.000+ | La cheie, cu randament ridicat și materiale complexe |
Înrudite: Soluție completă de reciclare (la cheie)
Scenarii tipice de investiții (exemple din lumea reală)
Aceste estimări la nivel de proiect vă ajută să bugetați dincolo de prețurile pentru o singură mașină.
| Scenariu | Capacitate tipică | Buget estimat (USD) |
|---|---|---|
| Linie de reciclare rigidă PP/HDPE | 500 kg/h | $100.000 – $180.000 |
| Linie de spălare și peletizare a sticlelor PET | 1.000 kg/h | $300.000 – $600.000 |
| Sistem de spălare și peletizare a foliei LDPE | 500–800 kg/h | $200.000 – $450.000 |
| Instalație de reciclare la cheie (proces complet) | Varies | $500.000 – $3.000.000+ |
Sfat: Define the final product first (clean flakes vs. pellets). That decision determines whether you need a washing line, pelletizing line, or a turnkey system.
Costuri ascunse pe care mulți cumpărători le trec cu vederea
Prețul mașinilor reprezintă doar o parte din investiția totală. Bugetarea din timp previne întârzierile și depășirile.
| Categorie de costuri | Ponderea tipică din bugetul total | Ce include |
|---|---|---|
| Mașini de reciclare a miezurilor | 60–70% | Tocător/granulator/spălare/peletizare, benzi transportoare, comenzi de bază |
| Instalare și punere în funcțiune | 5–10% | Instalare la fața locului, aliniere, teste de funcționare, instruire operatori |
| Utilități și infrastructură | 5–15% | Distribuție energie electrică, conducte de apă, drenaj, fundații, amenajarea atelierului |
| Taxe de transport și import | 5–10% | Transport maritim, asigurări, vămuire, transport local |
| Piese de schimb și componente de uzură | 3–5% | Lame, site, rulmenți, curele, încălzitoare, filtre |
Cum să comparați cotațiile mașinilor de reciclare a plasticului
Un preț principal mic este util doar când fiecare furnizor cotează aceeași frontieră de echipament, regim de producție și domeniu de service.
| Element de cotație | Ce să confirmați | De ce modifică prețul |
|---|---|---|
| Baza comercială | EXW, FOB, CIF sau livrat și instalat | Transportul, asigurarea, vama și transportul intern pot fi în afara cotației mașinii. |
| Frontiera echipamentului | Mașină standalone, linie conectată sau fabrică la cheie | Transportoarele, rezervoarele, uscarea, dulapurile electrice și echipamentele de ambalare pot adăuga costuri substanțiale. |
| Definiția capacității | Alimentare nominală față de producție stabilă de material vandabil | Umiditatea, contaminarea, rata de respingere și timpul de nefuncționare afectează producția reală. |
| Utilități și lucrări civile | Transformator, circuit de apă, tratarea apelor uzate, drenaj și fundații | Aceste elemente sunt adesea excluse din propunerile doar de echipament. |
| Punere în funcțiune și suport | Instalare, pornire, instruire, garanție și pachet de piese de schimb | Un domeniu complet de suport costă mai mult inițial, dar reduce riscul de implementare. |
Regula de comparație: normalizați toate cotațiile la un singur domeniu înainte de a le clasifica. O cotație FOB doar pentru mașină nu ar trebui comparată direct cu o linie livrată, instalată și pusă în funcțiune.
Costul fabricii de reciclare a plasticului după debit
Intervalele de buget bazate pe capacitate sunt mai utile decât un „preț generic de fabrică.” Aceste bugete 2026 presupun sisteme industriale; domeniul final depinde de materia primă și specificațiile produsului.
| Sistem tipic | Capacitate nominală | Buget de planificare (USD) |
|---|---|---|
| Linie inițială de pre-procesare | 100–300 kg/h | $60.000–$180.000 |
| Sârmă de spălat comercială | 500–800 kg/h | $180.000–$300.000 |
| Sârmă de spălat comercială | 1.000–1.500 kg/h | $250.000–$450.000 |
| Linie de spălare de mare capacitate | 2.000–2.500 kg/h | $350.000–$650.000 |
| Fabrică mare de reciclare | 3.000–4.000 kg/h | $500.000–$1.000.000+ |
Folia, PET și materiile prime cu contaminare mare stau de obicei spre capătul superior deoarece necesită mai multă spălare, uscare, tratare a apei și automatizare.
Lista de verificare RFQ pentru un preț precis al mașinii
Materie primă și produs
- Polymer type, photos, bale size, and contamination percentage
- Target product: washed flakes or pellets
- Umiditatea, dimensiunea particulelor, puritatea și nivelul de filtrare necesare
Regimul de producție
- Debitul vizat și orele anuale de operare
- Schimburi pe zi, planul de personal și nivelul de automatizare
- Producție stabilă așteptată mai degrabă decât capacitatea nominală de vârf
Constrângeri ale site-ului
- Tensiune, putere disponibilă, apă, aer comprimat și drenaj
- Dimensiunile clădirii și accesul de instalare
- Cerințele locale privind apele uzate și mediul
Domeniul comercial
- Incoterm, destinație, termen de livrare și etape de plată
- Instalare, punere în funcțiune, instruirea operatorilor și garanție
- Piese de uzură recomandate și lista de piese de schimb pentru doi ani
Folosiți același RFQ pentru cel puțin trei furnizori. Odată ce domeniul inițial este normalizat, evaluați electricitatea, forța de muncă, apa, întreținerea, randamentul și timpul de nefuncționare în al nostru analiza ROI și a amortizării mașinii de reciclare a plasticului.
Cum să vă faceți un buget inteligent în 2026
Începeți cu materialul
- PP/HDPE rigid: adesea începe cu granulare
- Film/țesut: necesită uscare îmbunătățită și alimentare stabilă
- Sticle PET: spălarea este de obicei cel mai mare factor de cost
Definiți produsul final
- Fulgi: sisteme mai simple, investiții mai mici
- Peleți: necesită echipamente de extrudare și peletizare
- Obiectivele stabile de calitate îmbunătățesc valoarea de revânzare și rentabilitatea investiției
Capacitate potrivită
- Supradimensionarea crește costurile de capital și de energie
- Producția de blocaje subdimensionate
- Design echilibrat al liniei = funcționare stabilă
Alegeți un sistem, nu doar o mașină
- Echipamentul potrivit previne problemele de alimentare/producție
- Solicitați fluxul de proces + aspectul + lista de configurare
- Planificarea la cheie reduce riscul de integrare
Întrebări frecvente
Cât costă o mașină mică de reciclare a plasticului?
O mașină mică de reciclare a plasticului — un tocător compact sau concasor mic pentru rebuturi interne — costă de obicei $3,000 până la $15,000. Adăugarea unui mic peletizor pentru o linie mini completă aduce bugetul de pornire la aproximativ $30,000–$60,000 în funcție de capacitate și automatizare.
Cât costă o mașină de reciclare a sticlelor PET?
Un complet linie de spălare a sticlelor PET producerea fulgilor spălați la cald rulează de obicei $300,000 până la $1,000,000+ în funcție de capacitate (500–3,000 kg/h), configurația de spălare la cald și tratarea apei. Mașinile individuale din linie — dispozitivul de îndepărtare a etichetelor, concasorul, rezervorul flotare-scufundare — pot fi cotate separat pentru upgrade-uri de linie.
Cât costă o fabrică completă de reciclare a plasticului?
O fabrică la cheie care acoperă mărunțirea, spălarea, uscarea și peletizarea rulează în general $500,000 până la $5,000,000+, determinată de capacitate, material (liniile de folie costă mai mult per tonă decât cele rigide), specificația produsului și utilitățile site-ului. Tratarea apei și instalarea adaugă de obicei 10–20% peste prețul echipamentului.
Care este cea mai ieftină modalitate de a începe reciclarea plasticului?
Pentru deșeuri industriale curate, o configurație inițială folosind un tocător și/sau un granulator poate începe adesea sub $50.000, în funcție de capacitate și material.
Pot recicla plasticul fără o sfoară de spălat?
Da - dacă materia primă este deșeu curat de fabrică. Materialele plastice post-consum necesită de obicei spălare și uscare pentru a atinge o calitate acceptabilă a rezultatului.
Ce informații sunt necesare pentru o cotație precisă a mașinii?
Furnizați polimerul și nivelul de contaminare, debitul vizat, specificația necesară a fulgilor sau granulelor, tensiunea site-ului și utilitățile, destinația, nivelul de automatizare și domeniul necesar de instalare, punere în funcțiune, instruire și piese de schimb.
Merită să cumperi echipamente de reciclare a plasticului second-hand?
Echipamentele folosite pot reduce costurile inițiale, dar pot crește timpii de nefuncționare, întreținerea și riscurile legate de calitate. Pentru o producție stabilă pe termen lung, mașinile noi oferă adesea o valoare totală mai bună.
Tipul de plastic afectează prețul mașinii?
Da. Foliile, PET-urile și materialele plastice rigide necesită etape de proces diferite (în special spălarea și uscarea), ceea ce poate modifica semnificativ investiția totală.
Aveți nevoie de un buget precis pentru proiectul dumneavoastră?
Împărtășiți-ne tipul de material, capacitatea țintă și producția dorită (fulgi sau pelete). Putem pregăti o configurație completă și o ofertă de preț.
Testați cazul de afaceri? Folosiți modelul de amortizare a proiectului și costuri de operare.



